Začínáš se snowboardingem a hledáš si své první vlastní prkno? Už tě unavuje jezdit na rentalovém snowboardu? Chtěl by sis pořídit novou desku, která by více odpovídala tvému stylu ježdění? Pokud jsi alespoň na jednu otázku odpověděl "ano", tak jsi tady správně! Mít vhodný snowboard pro svůj level, styl a preference ježdění je základem dalšího progresu a také nekonečné zábavy! Vybrat si však ze všech těch technologií, tvarů a profilů může dát zabrat. Abychom ti to usnadnili, sepsali jsme pro tebe jednotlivé parametry, na které by ses měl při výběru zaměřit a pořídit si tak desku svých snů.
Při výběru snowboardového prkna je třeba vzít v úvahu hned několik aspektů, které zásadně určují, jak se bude prkno ve finále na sněhu chovat a jak si svou jízdu na něm užiješ.
OTÁZKY, KTERÉ JE POTŘEBA SI POLOŽIT PŘI VÝBĚRU:
KDE BUDU NEJČASTĚJI JEZDIT?
JAKÝ JE MŮJ LEVEL SNOWBOARDINGU?
JAKOU DÉLKU A ŠÍŘKU SNOWBOARDU POTŘEBUJI?
JAKÝ TVAR SNOWBOARDU SI MÁM VYBRAT?
JAKÝ PROFIL SNOWBOARDU JE PRO MNE NEJLEPŠÍ?
JAKÝ FLEX SNOWBOARDU JE PRO MNE NEJVHODNĚJŠÍ?
KDE BUDU NEJČASTĚJI JEZDIT?
Hned na začátku je dobré si uvědomit, co od svého prkna očekáváš a kde budeš nejčastěji jezdit. V naší nabídce máme širokou škálu prken, specifických pro různé styly ježdění. Vybírat můžeš z nabídky desek určených pro all-mountain ježdění, all-mountain freestyle, freestyle, do parku, na street nebo do prašanu.
ALL-MOUNTAIN
All-mountain snowboard je perfektní "vstupní" deskou do světa snowboardingu. Zvládneš na něm zajet vše, co tvůj oblíbený resort nabízí. All-mountain prkna jsou skvělou volbou pro lidi, co jezdí primárně sjezdovky a občas si „odskočí“ do hlubšího sněhu mimo sjezdovku. Pokud nechceš investovat do více snowboardů a hledáš všestrannost, sáhni po all-mountain desce.
ALL-MOUNTAIN FREESTYLE
Pokud už teď víš, že to nezůstane jen u sjezdovek a easy freeridů, ale táhne tě to spíše do snowparku, pak je dobré vybírat ze sekce all-mountain freestyle snowboardů. Ty jsou totiž ideální právě pro ridery, kteří rádi kombinují jízdu na sjezdovce s freestyle triky ve snowparku nebo na backcountry kickerech. Desky jsou většinou o něco tvrdší, než desky určené pouze pro freestyle (jibování), takže tě pěkně podrží v oblouku nebo při dopadech na větších skocích.
FREESTYLE/PARK/STREET
Tvým revírem je snowpark, kickery a všechny možné raily a boxy? Případně rád brousíš zábradlí na sídlištích? Potom nemá cenu jít do jiné desky, než z kategorie Freestyle, případně Park nebo Street. V těchto kategoriích totiž najdeš hravé a snadno ovladatelné desky s true twin tvarem (stejná vzdálenost špičky a patky od středu prkna), na kterých můžeš snadno jezdit i na switch. Freestyle snowboardy jsou ideální pro každou úroveň jezdce a jsou skvělou deskou i pro začínající jezdce, právě kvůli jejich měkčímu flexu, který hodně odpouští.
POWDER/FREERIDE
Freeridové snowboardy jsou speciálně navrženy pro ty, kteří milují jízdu v prašanu (hluboký sníh), v zasněžených lesích nebo mimo sjezdovku. Tyto desky mají obvykle tvrdší flex a directional tvar (špička je od středu delší než patka). Directional konstrukce zajistí, že patka snowboardu při jízdě v hlubokém sněhu klesne a špička stoupne vzhůru, díky čemuž se skvěle vznášejí a dodávají ten správný „surf feel“. Mezi prkny do prašanu najdeš i atypické tvary například jako prkna s tzv. „vlaštovčím ocasem“.
JAKÝ JE MŮJ LEVEL SNOWBOARDINGU?
V tomto případě si nemá cenu, sám sobě lhát. Určitě sám nejlépe (upřímně) umíš zhodnotit, kolik času nebo sezón jsi na snowboardu strávil a jaký je tvůj level snowboardingu. Výběr správného snowboardu, s ohledem na tvůj level, ti umožní rychlejší progres, jestli se snowboardingem právě začínáš nebo chceš svůj skill level posunout o něco výše.
ZAČÁTEČNÍK
Pokud se snowboardingem teprve začínáš, vyber si spíše kratší snowboard s měkčím flexem. Díky tomu deska více „odpouští“, budeš na ní méně „chytat hrany“ a bude se dát snáze ovládat. Své ideální prkno hledej v kategorii Freestyle, All-mountain freestyle nebo All-mountain.
MÍRNĚ POKROČILÝ
Pokud jezdíš zejména na sjezdovkách, občas nějaký freeride nebo park, nejvhodnější pro tebe budou desky z kategorie All-mountain, které mají všechny potřebné features k tomu, aby sis užil svůj den v resortu na maximum. Pokud cítíš, že se víc a víc poohlížíš po snowparku a začínají tě bavit překážky a kickery, klidně sáhni po prkně z kategorie All-mountain freestyle, Freestyle, Park nebo Street. A pokud tě láká zejména freeride - jízda v prašanu - poohlédni se po prkně z kategorie Powder.
POKROČILÝ
Sám už dobře víš, co tě na snowboardingu nejvíc bere. Rychlá jízda a carving na sjezdovkách? V tom případě se poohlédni po tvrdším prkně, který tě při rychlé jízdě a v obloucích „podrží“. Takové desky najdeš v kategorii Freeride nebo All-mountain. Jsi "park rat" a celé dny trávíš zahrabaný ve snowparku? Potom by tvoje deska měla být měkčí a menší a určitě by měla mít twin tip tvar, abys mohl triky odjíždět i na switch. Zde vybírej z kategorie Freestyle/Park/Street. Jezdíš zejména freeride a prašan? Pro lepší „surf feel“ sáhni po prkně s tvrdším flexem a directional tvarem. U takového prkna oceníš delší špičku, která se ti nebude bořit při jízdě hlubokým sněhem. Freeridové desky najdeš v kategorii Powder.
JAKOU DÉLKU SNOWBOARDU POTŘEBUJI?
Abys zjistil, jakou velikost snowboardu potřebuješ, musíš vzít v úvahu svoji výšku, váhu, velikost bot a o jaký typ snowboardingu máš zájem. Pravděpodobně si už někde zaslechl staré známé pravidlo, že snowboard by měl mít takovou délku, aby ti sahal někde mezi bradu a nos. Což je přibližně tvá výška - 20 cm. Od tohoto se ale v posledních letech poměrně upouští, jelikož výběr délky desky je hodně individuální.
Pravidlo výšky mezi bradu a nos lze ještě použít v případě, že hledáš prkno na all-mountain ježdění, jízdu ve větších rychlostech na sjezdovce nebo na jízdu ve volném terénu. V případě, že ale se snowboardingem začínáš nebo se chceš orientovat na freestyle a triky, je lepší zvolit kratší prkno. S ním se dá mnohem snáze manipulovat a je obratnější. Zde zvol délku desky ideální k bradě nebo lehce pod. Naopak pro jízdu ve volném terénu a prašanu bylo zvykem volit delší prkna. Toto pravidlo stále platí, ale v posledních letech vzniklo mnoho nových kratších tvarů, kde je kladen důraz spíše na šířku.
V následující tabulce najdeš orientační délku snowboardu, jaký by sis měl/a vybrat podle své výšky a váhy.
VýŠKA V CM | VÁHA V KG | DÉLKA SNOWBOARDU v CM |
---|---|---|
145 - 150 | 40 - 50 | 125 - 130 |
150 - 155 | 45 - 55 | 130 - 135 |
155 - 160 | 50 - 60 | 135 - 140 |
160 - 165 | 55 - 65 | 140 - 145 |
165 - 170 | 60 - 70 | 145 - 150 |
170 - 175 | 65 - 75 | 150 - 155 |
175 - 180 | 70 - 80 | 155 - 160 |
180 + | 80 + | 160 + |
VYBER SI SNOWBOARD PODLE DÉLKY
POTŘEBUJI ŠIRŠÍ SNOWBOARD?
Co se šířky desky týče, u té je nejdůležitější, aby byla vhodně zvolena s ohledem na velikost bot. A to z jednoduchého důvodu – při zatáčení (naklánění se na hrany desky) nesmí špička ani pata boty zasahovat do sněhu. Na to je dobré pamatovat hlavně v případech, kdy máš boty o velikosti 45 a větší. Tehdy se poohlédni po širší variantě daného modelu, který má značku W (Wide) a je určen právě pro takové případy.
JAKÝ TVAR SNOWBOARDU SI MÁM VYBRAT?
Existuje několik různých tvarů snowboardů a každý z nich ti poskytne jiný zážitek. Závisí na tom, co chceš se svým prknem dělat. Zatímco některé snowboardy fungují skvěle téměř kdekoli, existuje spousta tvarů, které jsou vyrobeny tak, aby byly co nejlépe využitelné ve specifických podmínkách.
TRUE TWIN SHAPE
True Twin je jeden z nejpopulárnějších a nejvyhledávanějších tvarů ve světě snowboardingu. Má identickou špičku a patku, což znamená, že jsou od středu prkna stejně dlouhé, mají stejný tvar a většinou i stejný flex. Tyto desky jsou ideální na sjezdovku, pro freestyle jezdce, začátečníky a zejména pro ty, co budou chtít jezdit na switch.
DIRECTIONAL SHAPE
Directional tvar najdeš nejčastěji na freeride deskách do prašanu a na all-mountain snowboardech pro jízdu na sjezdovce, ale i mimo ně. Vyznačují se delší špičkou, vyšším flexem na patce než na špičce a inzerty pro vázání posunutými směrem k patce – tzv. set backem. To vše jim pomáhá lépe plavat ve sněhu a také udržovat stabilitu při carvingu ve vysokých rychlostech.
DIRECTIONAL TWIN SHAPE
Directional Twin tvar vznikl kombinací twin a directional snowboardů. Je to takový mix obou tvarů. Většina těchto desek má Twin Tip tvar, ale inserty na vázání jsou posunuty více dozadu, takže tvar a rádius jsou identické jak u Twin Tip snowboardů, ale možnost postavení vázání je jak pro freestyle na střed, tak pro all-mountain více dozadu. Tento design nabízí flexibilitu na freestyle, stejně jako plavání v hlubším sněhu.
JAKÝ PROFIL SNOWBOARDU JE PRO MNE NEJLEPŠÍ?
CAMBER
Nejčastějším a nejpoužívanějším prohnutím snowboardu je Camber. Jeho zakřivení je uprostřed desky mírně zvednuté a kontaktní body se sněhem se nacházejí za vázáním. Hmotnost jezdce vyvíjí tlak dolů na konkávní tvar, což vede k pružnému odporu, extra „popu“ a skvělé kontrole nad deskou. Takové snowboardy jsou živé, rychle reagující a skvěle fungují na tvrdém, upraveném povrchu nebo na větších kickerech.
ROCKER
Dalším prohnutím je Rocker, kterému se často říká také „banán“. Má reverzní prohnutí se zvednutou špičkou a patkou. Takový tvar je skvělý pro jízdu v prašanu nebo na měkkém povrchu, protože více nadnáší, ale rovněž i pro začátečníky, protože nabízí volnější, více odpouštějící jízdu. Stejně dobrý je i na jibbování nebo broušení railů v parku, protože je lépe manévrovatelný a méně „chytá hranu“.
FLAT
Desky s prohnutím Flat (z angličtiny – plochý) nemají v podstatě žádné zakřivení. Spodní část desky je kompletně zarovnána se sněhem, jedině špička a patka jsou zvednuty od země. Díky tomu se tlak na sníh distribuuje rovnoměrně a tím zajišťuje stabilitu téměř ve všech podmínkách. Tento univerzální tvar se nejčastěji používá u freestylových desek, jelikož má dostatečný pop pro odrazy na kickerech, je stabilní na railech a na rozdíl od tradičního camber prohnutí je vhodnější na pressy a buttery.
HYBRIDY
Kromě klasických tvarů, jako jsou výše uvedené Camber, Rocker a Flat, vzniká také řada dalších kombinací těchto tří prohnutí, které se snaží dostat z prkna ty nejlepší vlastnosti pro preferovaný styl jízdy. Každá značka je kombinuje po svém a na trhu je nepřeberné množství patentů. Jedním z nejznámějších a nejvychytanějších hybridních tvarů desek je technologie 3BT od Bataleonu.
TRIPLE BASE TECHNOLOGY (3BT)
Je to patentovaná technologie, která zlepšuje funkčnost snowboardu snad ve všech ohledech. Spočívá ve složení tří různých náklonů skluznice. Střední část snowboardu je naprosto rovná a boční části jsou zvednuté. Každý 3BT profil má jinak vymezený prostor, kde je snowboard plochý a kde se začíná zvedat. Všechny tyto snowboardy mají klasické prohnutí camber, které nabíjí 3BT technologii a dodává ještě větší pop. 3BT dodává snowboardu maximální pop do odrazu, snazší zatáčení, lepší plavání v prašanu, stabilnější rychlou jízdu a minimální šanci na chycení hrany!
JAKÝ FLEX SNOWBOARDU JE PRO MNE VHODNÝ?
Dalším důležitým faktorem je při výběru desky její tvrdost. Obecně lze říci, že tvrdé desky oceníš zejména při vysoké rychlosti, v prašanu a na prudkých svazích. Tvrdé desky totiž okamžitě reagují na tvůj pohyb, který efektivně přenesou. Máš tedy skvělou a okamžitou kontrolu při zatáčení a nerozhodí tě ani vysoká rychlost. Naopak měkké desky jsou vhodné zejména na freestyle a také pro začátečníky, protože mají větší vůli, odpouštět drobné chyby, takže nebudeš tolik „chytat hrany“. Středně vyšší tvrdosti jsou zase ideální pro univerzální ježdění nebo pro skákání na větších kickerech, kdy je třeba, pořádně se do prkna opřít.
Samozřejmě je u tvrdosti prkna potřeba brát ohled i na tvou váhu. Pokud vážíš 50 kilo, nevybírej ultra tvrdý snowboard, s kterým se budeš trápit a „neutáhneš ho“. Naopak pokud patříš mezi „těžší váhu“, měkký snowboard nebude mít dostatečný odpor pro ideální jízdu a navíc ho můžeš lehce zlomit. Sleduj tedy i tabulky parametrů. Pokud je nenajdeš u produktů, rádi ti na dotaz odpovíme na našem zákaznickém servisu.
Hodnota tvrdosti jednotlivých desek se udává v číslech a najdeš ji u každého snowboardu v popisu produktu. Obecně se měkké snowboardy označují číslem 1-4, středně tvrdé snowboardy číslem 4-7 a tvrdé snowboardy pak číslem 7-10.
A JAKÝ FLEX BUDE NEJLÉPE FUNGOVAT S MÝM STYLEM JĚZDENÍ?
ALL-MOUNTAIN - středně tvrdý flex
FREESTYLE - měkký až středně tvrdý flex
FREERIDE - středně tvrdý až tvrdý flex
CARVING - tvrdý flex
Tuhost a tvrdost desky nejvíce ovlivňuje jádro, typ laminace nebo například přidaná karbonová vlákna. U laminace například záleží, v kolika vrstvách a v jakých úhlech jsou na sebe skelná vlákna poskládána. Biaxiální laminace je na jádru snowboardu složena v úhlu 90° a 0°, což činí ze snowboardu prkno, které je hravější a perfektně spolupracuje s riderem. Tato laminace se používá především u měkčích a levnějších desek. Třívrstvá, neboli triaxiální laminace, která je vrstvená v úhlech 0°, 45° a -45°, zase zajišťuje o něco tužší desku, která má větší pružnost a responzivitu. Mnoho značek používá také kombinaci obou laminací, pro dokonalé doladění a maximální využití tohoto materiálu. U některých modelů je ideální tuhost zajišťována také pomocí používání karbonových vláken. Například u desek Bataleon je používána technologie Carbon Stringers, kdy jsou karbonová vlákna vkládána na strategická místa, což zajišťuje lepší pop, vyšší stabilitu, a to i při zachování extrémně lehké desky. Různé výztuže nemusí být pouze z karbonových vláken – například Rome do některých modelů vkládá bambusové tyčky, které napomáhají zlepšovat vlastnosti desky.